Fornir czeczotowy / czeczota

Dziś chcieliśmy zaprezentować Wam kilka inspirujących realizacji z fornirem czeczotowym w roli głównej, oczywiście tym od włoskiego producenta ALPI.

Czeczota – co to jest?

Czeczota to przede wszystkim drewno o bardzo dekoracyjnym usłojeniu. Co ciekawe, czeczota naturalna, powstaje na skutek chorobowych zmian na drzewie – wszelkie powstałe narośla, zgrubienia czy wybrzuszenia zmieniają budowę drzewa a fornir wycięty z takiego właśnie drzewa będzie miał bardzo charakterystyczny i mocno dekoracyjny wzór. Rekonstruowane czeczoty Alpi powstają w taki sam sposób jak reszta fornirów Alpi. Dzięki zaawansowanym procesom produkcji, technologicznej innowacji połączonej z doskonałym rzemiosłem, forniry rekonstruowane Alpi oferują ogromną różnorodność estetyczną. To co wyróżnia forniry Alpi to powtarzalność usłojenia i koloru oraz, co istotne w przypadku fornirów czeczotowych, wydajne formaty. Standardowy wymiar arkusza czeczoty ALPI to 250 x 65 x 0,055 mm.

W naszej ofercie znajdziecie aż 9 rodzajów fornirów czeczotowych, od delikatnej Brzozy Czeczot po mocny kolorystycznie Orzech California. Każdy z nich wyróżnia się nie tylko kolorem, ale i usłojeniem: ilością oraz wielkością plamek, oczek i żyłek, które tworzą ostateczny wzór.

Przestrzeń zaprojektowana przez Andrea Caputo dla Modes Boutique to ekskluzywny sklep multibrandowy, znajdujący się w Mediolanie. Projektant wybrał różne kolory fornirów czeczotowych Alpi i wykorzystał je do dekoracji ścian, półek, szafek i innych elementów ekspozycji, dodając prostemu wnętrzu wyrafinowanej elegancji. Projektant świetnie zestawił blady odcień Jesionu Czeczot z mocnym kolorem Orzechu California oraz ciepłym odcieniem Orzecha i Wiązu Czeczot. Powstała w ten sposób ciekawa gra kolorów i wzorów. Użycie drewna czeczotowego Alpi doskonale wpisuje się w koncepcje projektową sklepu: połączenie szlachetnych, najlepszych jakościowo materiałów ze skromnymi, prostymi w formie konstrukcjami.

Drewno czeczotowe najpiękniej prezentuje się w formie forniru. Nic dziwnego, że czeczota szturmem podbiła rynek meblarski już w XVIII wieku, by nieco później, na dobre zagościć we wnętrzach urządzonych w stylu Biedermeier czy Art Deco. Obecnie czeczota nadal jest cenionym materiałem, wykorzystywanym do wyrobu mebli. Jego dekoracyjny wzór pięknie prezentuje się na gładkich, nowoczesnych powierzchniach mebli. Poniższy stół pokryty jest bardzo wyrazistym fornirem Wiąz Czeczot, ale w połączeniu z prostymi, delikatnie szczotkowanymi, mosiężnymi nogami zyskuje lekkość. Wkomponowany w piękne wnętrza kamienicy w zabytkowej Wenecji nie ciąży i nie przytłacza.

Firma FontanaArte, we współpracy ze studiem Wantstudio, stworzyła scenografię dla kolekcji lamp, ujętą w albumie Repertoire, poświęconym historii marki i klasyce designu. W aranżacjach główne tło tworzą połacie subtelnych kolorystycznie fornirów (w tym szara Vavona Perłowa) doskonale harmonizujących się z lampami.

Il Sireno to luksusowy hotel położony nad brzegiem włoskiego jeziora Como, zaprojektowany przez utalentowaną Patricię Urquiola. Na specjalne zamówienia architektki, Alpi stworzyło jedyny w swoim rodzaju czeczot o wyrazistej zielonej barwie. Fornir miał korespondować z nowoczesnym stylem kompleksu Il Como, a swoje miejsce znalazł w stylowych wnętrzach SPA.

  1. Modes Boutique / zdjęcia: Biondopictures – Adriano A. Biondo / projekt:
    Andreacaputodotcom
  2. Casa Flora Venezia / zdjęcia: Valentina Sommariva / stół: Manufacture Xilia 
  3. FontanaArte / zdjęcia:Op-Fot.Photography / set design Wantstudio
  4. il Sereno / zdjęcia: Patricia Parinejad Photography / projekt: Patricia Urquiola