Martino Gamper to projektant współpracujący z firmą Alpi już od kilku lat. Wspólnie współtworzyli różne projekty, między innymi tegoroczną instalację na Festiwalu Designu w Londynie (więcej przeczytacie tutaj). Jednym z ostatnich projektów tworzonych przy współpracy z firmą Alpi, było zaprojektowanie oryginalnego rodzaj forniru – Gamperana Triplex, gdzie kompletny wzór składa się z zestawu trzech arkuszy.

Gamperana Triplex to całkowicie nowatorski wzór drewna, niespotykany w przyrodzie. Najważniejszym etapem powstawania wzoru był proces cięcia kłody, ponieważ miał kluczowe znaczenie dla efektu końcowego.

„Ten projekt był dla nas prawdziwym wyzwaniem, ponieważ decydując się na wstępny pomysł, nie wiedzieliśmy jaki będzie efekt końcowy. To dla mnie oraz firmy ALPI zupełnie nowe wyzwanie. Wyobraźcie sobie kawał drewna, odpowiednik prawdziwej kłody drewna, który jest cięty warstwa po warstwie: każdy arkusz ujawnia nowy, coraz ciekawszy wzór. Mniej więcej w połowie kłody pojawił się wzór, który mógłby być ostatecznym wzorem. Istna magia!”

Martino Gamper

Gamperana Triplex to nic innego jak 3 wariacje tego samego projektu – różniące się miedzy sobą kolejnością ułożenia kolorów. Różnica jest dobrze widoczne po zestawieniu ze sobą 3 arkuszy.

„Forniry Martino mają pokazać obiekt w ruchu lub rzeźbę widzianą z różnej perspektywy. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się pokazać to na 3 arkuszach, aby lepiej uchwycić jego dynamiczną naturę.”

Vittorio Alpi

Fornir Gamperana Triplex doskonale odzwierciedla styl pracy Martino Gampera i jego poznawcze podejście do projektu. W DNA artysty istnieje potrzeba eksperymentowania, wyszukiwania, następnie mieszania, przenoszenia i ponownego składania. Rezultat, jak to zazwyczaj bywa w projektach Gampera, to zestawienie fragmentów, kontrastów powstałych w wyniku wcześniejszej dekonstrukcji.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *